Nasz patron - św. Albert Wielki

Albert Wielki urodził się na początku XIII wieku w Niemczech, w rodzinie rycerskiej. W trakcie studiów na Uniwersytecie w Padwie spotkał następcę św. Dominika - Jordana z Saksonii. Zafascynowany duchowością dominikanów wstąpił do nowicjatu zakonu kaznodziejskiego w 1223 roku. Prowadził wykłady w Kolonii i w wielu innych niemieckich miastach. W latach 1240-1248 nauczał w Paryżu, gdzie poznał swego wyjątkowego ucznia, Tomasza z Akwinu, dla którego stał się nauczycielem i mistrzem.

Św. Albert był jednym z największych umysłów chrześcijańskiego średniowiecza. Przedmiotem jego naukowych zainteresowań były niemal wszystkie dziedziny ówczesnej wiedzy, od wzniosłych prawd teologii i filozofii aż po nauki przyrodnicze. Albert posiadał jednocześnie umiejętność łączenia wiedzy z dobrocią, dlatego był nazywany "doktorem powszechnym" i "sumą dobroci". Będąc człowiekiem modlitwy, nauki i miłości, cieszył się wielkim autorytetem, gdy wypowiadał się podczas różnych wydarzeń w Kościele i społeczeństwie. Był przede wszystkim mężem pojednania i pokoju.

Albert Wielki przez trzy lata rządził niemiecką prowincją dominikanów. W roku 1260 został mianowany biskupem Ratyzbony, ale po dwóch latach zrezygnował z kierowania diecezją i poświęcił się rozważaniom i badaniom naukowym. Przez jakiś czas, na prośbę papieża Urbana IV, głosił kazania w Niemczech oraz w Czechach. W roku 1274 brał udział w obradach Soboru Lyońskiego.

Zmarł 15 listopada 1280r. w Kolonii. Został beatyfikowany w 1622 roku, natomiast w 1931 roku papież Pius XI ogłosił go świętym i doktorem Kościoła.

Św. Albert Wielki przypomina nam, że między nauką a wiarą istnieje przyjaźń, a ludzie nauki mogą dzięki swemu powołaniu do poznawania prawdy przebyć prawdziwą i fascynującą drogę do świętości.


Grupy w DA Albertinum

Niedziela: Schola

Nasza historia nie jest długa ani skomplikowana. Po prostu kiedyś kilka osób stwierdziło, że warto podzielić się swoją pasją śpiewu, potem przychodziły nowe osoby... i tak stała się schola! Służymy na niedzielnych Mszach akademickich o 20.00. Przed nimi spotykamy się na krótkiej próbie. Nuty wysyłamy mailowo. Jeśli chcesz się podzielić głosem - przyjdź, zapraszamy, warto spróbować!

Posłuchaj na YouTube → Schola Albertinum

Poniedziałek: Katolicki Związek Akademicki

Katolicki Związek Akademicki to wspólnota, w której możemy się wzajemnie umacniać, dzielić radością i w sposób chrześcijański spędzać czas. Spotykamy się, by obejrzeć dobry film, uprawiać sport (np. siatkówkę czy squasha), czy też po prostu przebywać ze sobą. Organizujemy wspólne śniadania połączone z odmawianiem modlitwy porannej w naszych domach lub akademikach. Rozwijamy swoją wiarę poprzez udział we Mszach Świętych, adorację Najświętszego Sakramentu czy wielkopostną Drogę Krzyżową ulicami miasta. Jest to miejsce, w którym możesz poznać wielu wspaniałych ludzi, którzy żyją wiarą na co dzień. Zapraszamy wszystkich do włączenia się do KZA!

Więcej na Facebooku → KZA Katolicki Związek Akademicki

Wtorek: Wspólnota Betania

Jesteśmy wspólnotą modlitewną Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Spotykamy się we wtorki na wspólnej modlitwie, którą rozpoczynamy od Mszy akademickiej o 19:30. Poza tym bierzemy udział w tzw. małych grupach dzielenia oraz jeździmy na wspólne wyjazdy. Betania jest przede wszystkim miejscem spotkania Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela. Jest miejscem spotkania Żywego Boga, odnalezienia wiary i odkrycia sensu życia. Jesteśmy pewni, że mamy być źródłem Jego miłości w naszych domach, uczelniach i miejscach pracy. Jeżeli szukasz Boga, sensu życia, miłości - przyjdź! Poszukamy razem! 🙂

Strona wspólnoty → betania.odnowa.org

Środa: Wieczór Trudnych Pytań

W środy po Mszy akademickiej zapraszamy na „Wieczór Trudnych Pytań”, prowadzony przez duszpasterza akademickiego, ks. Wojtka. Zapraszamy!

Więcej informacji → e-mail xwojtek@albertinum.pl

Czwartek: Skrzynka

Jesteśmy akademicką wspólnotą Ruchu Światło-Życie przy DA Albertinum. Spotykamy się w czwartki po Mszy Świętej akademickiej o 19.30.

Więcej na Facebooku → Skrzynka DA Gliwice


Nasi duszpasterze

ks. Wojciech Michalczuk

E-mail xwojtek@albertinum.pl, tel. 606287681.

Urodzony 4.03.1969, wyświęcony 21.05.1994 w Gliwicach

Ksiądz Wojciech pochodzi z Opola. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku. Jest związany ze studentami od 1999 roku. Pełni funkcję katechety oraz opiekuna Akademickiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Betania". Ceni sobie przyjaźń i dobre relacje z ludźmi - towarzyszy duchowo wielu młodym. Lubi podróże, górskie krajobrazy i rowerowe wycieczki. Gra na gitarze, śpiewa, czasem komponuje. Chciałby, aby Duszpasterstwo Akademickie było wspólnotą, która pomaga młodzieży w odnalezieniu własnego miejsca w życiu i w Kościele.

ks. Robert Chudoba

E-mail krch@poczta.onet.pl, tel. 696327472

Urodzony 2.11.1967, wyświęcony 19.06.1993 w Gliwicach

Ksiądz Robert pochodzi z Gliwic Ostropy, święcenia kapłańskie przyjął w 1993 roku. Studiował w Wiedniu, gdzie zrobił doktorat z pedagogiki religii. Po powrocie został diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i dyrektorem Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II w Gliwicach. Jest diecezjalnym duszpasterzem akademickim od 2005 roku. Jego pasją jest sztuka - artyści mogą zawsze liczyć na jego pomoc przy organizowaniu wystaw. Jeździ na nartach, gra na gitarze, śpiewa i tańczy. Jak sam mówi o sobie: “Uwielbiam podróże i górskie szlaki. Zachwycam się architekturą romańską i gotycką. Nie mam ulubionych autorów książkowych, bo sięgam po szeroką literaturę. Kocham Górny Śląsk i używam gwary (regionalista). Lubię muzykę country i zupę ogórkową. Chciałbym się dostać do Nieba”.